Gatvių apšvietimo energetinio efektyvumo didinimas

Lietuvoje vienu iš prioritetinių uždavinių tampa gatvių apšvietimo energetinio efektyvumo didinimas siekiant sumažinti gatvių apšvietimo kaštus savivaldybėse. Skaičiuojama, kad Lietuvos savivaldybės gatvėms apšviesti per metus sunaudoja maždaug 63 mln. kWh elektros energijos, o Vyriausybė pradeda finansiškai remti tokio tipo projektus.

Gatvių apšvietimo sistemos kaštų pagrindą sudaro šios sistemos eksploatacijos kaštai ir mokėjimai už suvartotą elektros energiją. Priemonės, kurios leidžia mažinti šiuos kaštus yra tokios:

  1. Įdiegti gatvių apšvietimo tinklų išmaniąją valdymo sistemą, kurios pagalba būtų:
    • Organizuojama gatvių apšvietimo tinklų eksploatacija – kas leistų sumažinti eksploatacijos kaštus apie 20%;
    • Nakties metu sumažinamas apšvietimo intensyvumas – taip gatvių apšvietimui vartojama energija sumažėtų 20–40%;
  2. Išlaikant apšvietimo parametrus ir kokybę keisti esamus šviestuvus mažiau elektros energijos vartojančiais šviestuvais – kas leistų sumažinti elektros energijos vartojimą apie 40%.

Mūsų vertinimu didžiausio ekonominio ir kokybinio gatvių apšvietimo tinklų modernizavimo efekto pasiekimui reikalinga kompleksiškai spręsti energetinio efektyvumo, tinklų eksploatacijos bei apšvietimo kokybės uždavinius parenkant ir suderinant įvairius sprendimus:

•  Išmanioji valdymo sistema turi apjungti ir naujai diegiamų LED tipo, ir dabar naudojamų natrio lempų šviestuvų eksploataciją ir valdymą

•  Miestų centre ar kitose prestižinėse vietose naudoti LED tipo šviestuvus, o miegamuosiuose rajonuose ir kaimuose šiuo metu palikti natrio lempų šviestuvus

•  Tiek LED, tiek natrio lempų šviestuvų suvartojamos galios mažinimui naudoti įvairius energetinio taupymo režimus tamsiu paros metu (nuo 23 val. iki 5 val.).